رابیتس بندی چیست؟

رابیتس ها ورق های فولادی شبکه ای هستند که از ورق های مختلف گالوانیزه گرم ساخته شده اند. ضمناً با استفاده از سیم های گالوانیزه رابیتس بندی به صورت تک لایه به شبکه فرعی متصل می شود. به طور کلی رابیتس ها با کشیدن عرضی و فشار دادن ورق های فولادی تهیه می شوند سپس وارد فاز برش می شوند.

 رابیتس عموماً برای ساخت سقف های کاذب، گچ کاری و گچ بری، روکش تیر آهن و میلگردها، پوشش بتن سیمانی، تعمیر و نوسازی ترک های ساختمانی و سایر کارهای مرمتی، تزئینی و غیره استفاده می شود. استفاده از این محصول برای چسباندن کامل سطح دیوارها و ایجاد محیطی مساعد برای نصب اجزای تاسیسات الکتریکی و مکانیکی و در نهایت برای اجرای انواع رنگ سیمانی و گچی گاهی پیشنهاد و عملی می شود. کار رابیتس ها دیوارها را به هم متصل می کنند و از هر گونه ترک و جدا شدن در حین کار جلوگیری می کنند.

تولید این محصول در ابعاد 60*240 سانتی متر انجام شده و سپس عرضه می شود. این محصول مساحتی معادل 1.44 متر را پوشش می دهد که معمولاً بسته به میزان تحمل 1.4 متر را پوشش می دهد و با تقسیم ناحیه کار بر تعداد ذکر شده تعداد رابیتس مورد نیاز به دست می آید.

انواع دسته بندی رابیتس

رابیتس ساختمانی انواع مختلفی دارد و هر کدام با توجه به نیازهای خاص مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی این محصول به دو دسته زیر تقسیم می شود:

 • طبقه بندی ستونی: ورق رابیتس معمولاً از تعداد مشخصی ردیف تشکیل شده است و بر این اساس نامگذاری می شود.
 • بر حسب وزن: وزن محصول، با توجه به ضخامت ورق مورد استفاده برای ساخت رابیتس تعیین می شود.
  وزن رابیتس 9 ستونه برابر با 660 گرم، وزن 9 ستونه نیمه سنگین برابر با 790 گرم و وزن 9 ستونه سنگین برابر با 870 گرم است. بعلاوه رابیتس های سبک 11 و 13 ستونی، نیمه سنگین و سنگین هر کدام دارای وزن خاصی هستند. البته در حال حاضر در کشورهای پیشرفته تعداد این گونه ستون ها به 17 ستون می رسد اما در ایران در حال حاضر تا 13 ستون استفاده می شود. معمولا رابیتس های 13 ستونی وزن بیشتری نسبت به سایر رابیتس ها دارند و کیفیت بالاتری دارند. ضمناً برای اجرای آنها از ملات کمتری استفاده می شود. تنها چیزی که به نظر می رسد قیمت آنها بیشتر از رابیتس های 9 و 11 ستونی است. برای اجرای نمای ساختمان به دلیل سنگینی نما اغلب از ربات های 13 ستونی استفاده می شود. اما وزن ربات ها در سقف های کاذب اهمیت چندانی ندارد.

تعریف رابیتس بندی در ساختمان

به استفاده از شبکه های فلزی این محصول برای ساخت هر نوع سازه ای رابیتس بندی می گویند. رابیتس کاری سقف ساده برای اهداف فنی و زیبایی شناختی مختلفی انجام می شود که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • ایجاد الگوهای زیباسازی سقف
 • نورپردازی مخفی
 • پوشش کانال ها و تاسیسات تونل
 • ساخت انواع مجسمه و تندیس
 • ایجاد سقف کاذب 
 • ایجاد کلیه کارهای گچ و سیمان
 • از ترک خوردگی سطح دیوارها و ستون ها جلوگیری کنید

رابیتس بندی نما

امروزه توجه به نمای ساختمان از نظر زیبایی، کیفیت و مقاومت مصالح به کار رفته بسیار حائز اهمیت است. رابیتس بندی در نمای ساختمان ها استحکام و مقاومت آن را افزایش داده و از شکستن و ترک خوردن آن جلوگیری می کند، بنابراین با استفاده از رابیتس در نمای ساختمان می توان از هزینه های اضافی ناشی از تعمیرات جلوگیری کرد. از دیگر مزایای رابیتس بندی می توان به ترمیم ترک ها و شکستگی های نما، فونداسیون قرار دادن کامپوزیت ها و برجسته سازی نما اشاره کرد. به طور کلی رابیتس بندی با ایجاد زیرسازی مناسب در نما، بستر مناسبی را برای اتصال تمامی مصالح به آن فراهم می کند.

رابیتس بندی سقف

سقف کاذب رابیتس یکی از انواع سقف کاذب پرطرفدار است که امروزه در بین فعالان ساختمانی طرفداران زیادی دارد. از مزایای یک تخفیف ساده می توان به در دسترس بودن متریال، سرعت اجرای صحیح و ایجاد طرح های مختلف اشاره کرد. رابیتس سقفی از سه مرحله اصلی شامل نصب رابیتس، نصب میلگرد راویز و گچ کاری تشکیل شده است. پس از نصب میلگرد، توری رابیتس روی آن قرار گرفته و جوش داده می شود. در مرحله نهایی، گچ کاری سقف برای به دست آوردن سطح یکنواخت انجام می شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد گچکاری ساختمان سایت گچبری پرشین را دنبال نمایید.

رابیتس بندی دور ستون

با توجه به مواد مختلف مصالح آجر و فلز، ممکن است در هنگام انبساط و انقباض، ترک بر روی ستون ایجاد شود. استفاده از رابیتس بندی در اطراف ستون برای جلوگیری از ترک خوردن و شکستن ستون های سازه است. این کار ضروری و بسیار تخصصی است، بنابراین باید توسط افراد متخصص انجام شود.

کاربرد رابیتس در ساختمان

امروزه ازرابیتس یا راویز در ساخت و ساز بسیار استفاده می شود، بنابراین ساخت سازه بدون این محصول تقریبا غیرممکن است. اما امروزه کناف ها به عنوان جایگزین مناسبی برای این محصول معرفی شده اند. برخی از کاربردهای این محصول مهم عبارتند از:

 • کاربرد رابیتس در بتن ریزی
 • پوشش دادن کانال های سیستم خنک کننده 
 • اجرای دکوراسیون
 • سقف کاذب
 • پوشش تیرآهن ها و آرماتورها
 • ایجاد نوارهای مخفی از نور

[ بازدید : 6 ]

[ پنجشنبه 5 آبان 1401 ] 0:52 ] [ قمر ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]