معرفی گچبری محراب در مسجد نایین

گچبری محراب یکی از خدمات گچبری است که از زمان های خیلی دور هم برای مکان های زیادی اجرا میشده و هنوز هم در این دوره کارایی های زیادی دارد و در مکان های سنتی و مجلسی و مذهبی اجرا میشود.

از قدیم الایام خدمات گچ بری برای تزیین ساختمان ها و عمارت ها مورد استفاده و انجام بوده و گچ بری محراب یکی از زیر مجموعه های خدمات گچ بری است که به هنری منحصر به فرد تبدیل شده است. دارای طرح ها و نقش های سنتی است. زیباست که امروزه هنرمندان و گچ بران حرفه ای تغییرات و دگرگونی های زیبایی در این هنر ایجاد کرده اند که طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده است.

 

گچ بری محراب
این هنر در ابتدا برای نمایش محراب انجام می شود و چون محل توجه نمازگزاران و مورد توجه هنرمندان و گچ بران نیز قرار گرفت و به یکی از هنرهای ایرانی تبدیل شد.

پس از آن همه هنرمندان اندیشه و هنر خود را در اجرای محراب قرار دادند و این تلاش ها منجر به خلق نقوش زیبایی در این هنر شد که یکی از خدمات سنتی گچ بری در مکان های مختلف است.

طبق بررسی های انجام شده در زمینه گچ بری محراب، این خدمت از قرن سوم هجری قمری آغاز شده و کامل ترین نمونه این خدمت در مسجد نایین یافت می شود که با عمق زیادی انجام شده است.

در دوره سلجوقیان محراب را با گچ بری های دقیق و ظریف و همچنین کتیبه هایی پوشانده اند. در این زمان عموماً حاشیه بزرگتری برای قسمت فوقانی محراب در نظر گرفته شده و آن را با نقوش گچبری بزرگتر می پوشانند.

امروزه نیز هنرمندان و گچ بران زیادی مانند مجموعه گچبری پرشین هستند که این خدمات را با بهترین کیفیت و با نقش و نگارهای مختلف برای مکان های مختلف با قیمت مناسب ارائه می دهند.

گچ بری محراب مسجد نایین
آثار گچ بری محراب مسجد نایین نشان می دهد که هنرمندان از قرن سوم هجری به تزئینات محراب توجه خاصی داشته اند. در این مسجد از نقش های هشت ضلعی فراوان، اشکال هندسی ساده و گل هایی با نقش های مختلف استفاده شده است. این در گچبری عمیق تراشیده شده مسجد نایین نشان داده شده است.

قدمت گچ بری آن به دوران آغازین مراحل گچ بری برمی گردد، زیباترین و پیچیده ترین نوع گچ بری مربوط به دوره سلجوقی است، در آن زمان با استفاده از کتیبه هایی که در آن نقش های ظریفی به کار رفته بود، اطراف محراب قسمت فوقانی را می پوشاندند. قسمتی از محراب و نزدیک طاق با حاشیه های گچی و در قسمت های فوقانی نقاشی های گچبری با نقش های بزرگتر دیده می شود که به شکل لانه زنبوری بودند.

گچ بری محراب مسجد
گچ بری محراب خدمت خاصی است که برای منازل انجام نمی شود و عمدتاً برای مساجد است که یکی از بزرگترین نمونه های این خدمت گچ بری محراب مسجد جامع اصفهان است.

تیم و گروه و مجموعه هنری گچبری پرشین آماده ارائه خدمات تخصصی و حرفه ای گچ بری محراب در ایران است که با ضمانت و کیفیت بالا و قیمت مناسب انجام می شود.

اجرای خدمات گچ بری محراب
آشنایی با ابزار لازم برای این کار و همچنین دانستن طرح، الگوها و اصول این سبک از گچ بری در هنگام اجرای پروژه بسیار مهم است و برای این کار باید دانش و مهارت کافی وجود داشته باشد.

معمولاً برای گچ بری محراب باید عکس یا طرحی از مدل درخواستی موجود باشد تا گچکار بتواند طرح مورد نظر را دقیق اجرا کند.

همچنین همکاران ما می توانند جهت بررسی تخصصی به محل مورد نظر شما مراجعه کرده و بر اساس شرایط و هزینه شما بهترین طرح و مدل را پیشنهاد دهند.

قبل از اجرای این پروژه باید زیرساخت های لازم ایجاد و پس از آن طراحی بر اساس مدل مورد نظر و مورد تایید هنرمندان حرفه ای و گچ بران با بالاترین کیفیت و ظرافت ساخته و تحویل داده شود.

گچ بری محراب یکی از خدمات خاص، ظریف و حساسی است که توسط گروه ما انجام می شود و هزینه این سرویس به طراحی نهایی، محل پروژه، متراژ پروژه و همچنین مصالح و مواد مصرفی بستگی دارد.

[ بازدید : 2 ]

[ دوشنبه 9 آبان 1401 ] 15:08 ] [ قمر ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]